AddThis Social Bookmark Button

Sıkça Sorulan Sorular


Soru: 
Dişi bir köpeğim var. Kısırlaştırmak istiyorum, ancak henüz kızgınlığa ulaşmadı. Ne zaman kısırlaştırmam doğru olur?

Cevap: 
Dişi köpekler ergenliğe ortalama 7-8 aylıkken ulaşmaktadır. Eğer köpeğinizden yavru almak istemiyorsanız ergenlik yaşını beklemeden kısırlaştırma operasyonu yaptırmanız daha doğru olur. Böylece meme tümörü oluşma riskini minimuma indirmiş olursunuz. Kısırlaştırma operasyonunu ne kadar geciktirirseniz hem meme tümörü oluşumunu hem de rahim iltihabı (pyometra) riskini artırmış olursunuz.

Soru: 
Yolda yavru bir kedi buldum ve şuan benimle yaşıyor. Bakım ve beslenmesi için neler yapmalıyım?

Cevap: 
Öncelikle sizin ve kedinizin sağlığı için mutlaka antiparaziter tedavi yaptırmanız gerekiyor. İç parazite karşı tedaviyi 3 ayda bir rutin olarak yaptırmalısınız. İç ve dış parazitlerinden arındıktan sonra temel aşılama programına geçilir. Kedilerin karma, kuduz ve lösemi olmak üzere 3 temel aşıları bulunmaktadır. Bunlardan karma ve lösemi aşıları 21 gün ara ile 2 doz, kuduz aşısı ise 3 aydan sonra tek doz uygulanır. Daha sonra bu aşıların tekrarları yılda bir kez tek doz yapılmaktadır.

Beslenme için; profesyonel kuru mama önermekteyiz. Bu amaçla, bir yaşına kadar yavru kedi maması, bir yaşından sonra ise yetişkin kedi maması vermeniz doğru olmaktadır.


 

Soru:
Yavru köpeğin bakımı nasıl olmalıdır?

Cevap:
8 aydan sonra 12. Aya kadar az da olsa gelişimi devam eder.8.aydan sonraki bu gelişme kas gelişiminden oluşur. Yavru gelişimi anne Karnında başlar. Yavru doğduktan sonra anneden gerekli sütü emer.

Böylelikle gerekli vitamin, mineralleri gelişimi için gerekli en doğal besini almış olur. Yavru iki aylık olana kadar bu emzirmenin sürmesi gereklidir.45 günden önce kesinlikle emzirme dönemini bitirmeyin.2 aydan sonra önümüzde önemli bir altı ay vardır. Bu altı ayı iyi değerlendirmemiz gerekir. İyi bir yavru sahibi olmamız için anne ve baba köpeğinde sağlıklı olması iyi beslenmiş olması gereklidir.

Yavru köpeğimizi beslerken kuru mamanın et ve protein oranı %25 in altında bir rakama tekabül etmemelidir. Yavru beslerken yapılan en büyük hata bilimsellikten uzak kuru ekmekler, yağlı ekmekler, Yal, Çorba  gibi besinleri yavruya vermektir.Yavru tam besin gereksinimini alamayınca verimli bir gelişme gösteremeyecektir.Bu tür beslenmeler yavru köpekleri ırk ,zeka,fizik yönünden olumsuz etkilemektedir.Kuru mama ile beslenen yavrularla bu tür beslenmeye maruz kalmış yavruların karşılaştırmasını yapın.gözlemleriniz size yanlış beslenmenin olumsuzluklarını görmenizi sağlayacaktır.

 

Yavrularda uygulayacağınız ilk 8 aylık iyi ve kaliteli ve bilinçli beslenmenin 12 .aya kadar sürdürülmesi durumunda, Köpeğinizin fiziksel ve zeka gelişimine kuru mamanın faydasını göreceksiniz.Köpeğinizin yaşamı boyunca bu bakımın faydasını sizde onun davranışlarına ,sağlığına bakarak gözlemleyeceksiniz.Bu bakım dönemi maliyetli olabilir ama köpeğinizin sizle geçireceği ortalama 13 seneyi neşeli ve huzurlu ve sağlıklı bir şekilde geçirmenizi sağlayacaktır.
Kış aylarında köpekler daha fazla iştahlı olur .Sıcak havalarda iştahlarında azalma olur .ona göre beslenme uygulamamız gerekir.Evde hazırlanan ev yemekler ile yavruları besleyerek onların gelişimini törpülemeyelim.

© 2015 Ayrancı Veteriner  |  All rights


Veteriner

Etiketler: altındağ veteriner, altındağ veteriner klinikleri, ankara veteriner, ankara veteriner klinikleri, ayaş veteriner, ayaş veteriner klinikleri, bala veteriner, bala veteriner klinikleri, beypazarı veteriner, beypazarı veteriner klinikleri, çamlıdere veteriner, çamlıdere veteriner klinikleri, çankaya veteriner, çankaya veteriner klinikleri, cebeci veteriner, cebeci veteriner klinikleri, çubuk veteriner, çubuk veteriner klinikleri, elmadağ veteriner, elmadağ veteriner klinikleri, etimesgut veteriner, etimesgut veteriner klinikleri, gölbaşı veteriner, gölbaşı veteriner klinikleri, güdül veteriner, güdül veteriner klinikleri, haymana veteriner, haymana veteriner klinikleri, kalecik veteriner, kalecik veteriner klinikleri, kazan veteriner, kazan veteriner klinikleri, kızılcahamam veteriner, kızılcahamam veteriner klinikleri, nallıhan veteriner, nallıhan veteriner klinikleri, polatlı veteriner, polatlı veteriner klinikleri, şereflikoçhisar veteriner, şereflikoçhisar veteriner klinikleri, sincan veteriner, sincan veteriner klinikleri, veteriner kliniği ankara, veteriner klinikleri, veteriner klinikleri ankara, yenimahalle veteriner, yenimahalle veteriner klinikleri